Nie odchodź Bejrucie – wideoclip w rocznicę wybuchu w porcie

Minął rok od katastrofalnej eksplozji w porcie w Bejrucie, która doprowadziła do śmierci ponad 200 osób oraz 6500 rannych. Ponad 300 000 osób bezpośrednio lub pośrednio ucierpiało materialnie, nie wspominając o nieodwracalnych urazach psychicznych.

W obliczu ogromu grozy tego, co się wydarzyło, polska Fundacja Fenicja im. Św. Charbela oraz jej partner w Libanie – stowarzyszenie „Młodzież Nadziei” (Youth of Hope) połączyły swe wysiłki w działalności humanitarnej, aby od pierwszych chwil po wybuchu zapewnić wszelkie możliwe wsparcie poszkodowanym. Dzięki hojności Polaków obie organizacje już na początkowym etapie były w stanie pomóc blisko 500 rodzinom, których domy i rodzinne firmy, dające utrzymanie, zostały zniszczone. Już w pierwszych dniach po wybuchu dostarczono pomoc finansową, co pozwoliło poszkodowanym na przeprowadzenie niezbędnych remontów w swoich mieszkaniach, a w niektórych wypadkach na rekordowo szybkie wznowienie działalności rodzinnych biznesów.

Pomocy nie ograniczono do doraźnych interwencji, gdyż kolejne kryzysy, które dotknęły Liban sprawiły, że prawie wszystkie rodziny musiały zmagać się z różnego rodzaju trudnościami, zwłaszcza z zaspokojeniem swych podstawowych potrzeb. Fundacja Fenicja i Youth Of Hope skoncentrowały się na zapewnieniu pomocy rzeczowej, takiej jak mleko w proszku, olej rzepakowy, konserwy mięsne, środki czystości, środki higieny osobistej oraz maseczki ochronne niezbędne w pandemii Covid 19. Pomoc ta dotarła do około 4000 rodzin, zarówno chrześcijańskich, jak i muzułmańskich, zamieszkałych na terytorium całego Libanu. W sposób szczególny pamiętano o rodzinach polsko-libańskich.

Pamięci tych, którzy zginęli podczas katastrofy 4 sierpnia 2020 r. w Bejrucie oraz w duchu solidarności ze wszystkimi, którzy ucierpieli z powodu wybuchu, przygotowaliśmy wideoklip zatytułowany „NIE ODCHODŹ BEJRUCIE” (wyprodukowany w języku polskim i libańskim). Piosenka ma na celu przypomnienie całemu światu tego, co się wydarzyło i podkreślenie, że pomimo głębokich, trudnych do zagojenia ran, Bejrut będzie stale szedł w kierunku odzyskania swej świetności i radości „jak uśmiech libańskiej dziewczyny”, w czym tak wielu Polaków już pomogło i nadal pomaga. Teledysk jest więc także podziękowaniem Polakom za udzieloną pomoc.

„NIE ODCHODŹ BEJRUCIE”
Kompozytor: Kazimierz Gajowy
Słowa: Maya Outayek
Aranżacja: Studio Charles Chlela
Śpiew: Mark Reaidy Baz i Sabine Soueidy
Reżyser: Charles Chlela
W roli głównej: Miguella Outayek