EDUKACYJNA ZRÓWNOWAŻONA GOSPODARKA ODPADAMI
Edukacyjna Zrównoważona Gospodarka Odpadami (Educational Sustainable Waste Management) to projekt składający się z 3 modułów, realizowany na terenie Libanu od 1.07.2022 do 31.11.2024
Moduł 1 – 1.07.2022 – 31.12.2022
Moduł 2 – 1.01.2023 – 31.12.2023
Moduł 3 – 1.01.2024 – 31.12.2024
Całkowita wartość projektu: 1 888 728,50 zł
Realizator: Fundacja Fenicja im. św. Charbela
Partner Główny: Youth Of Hope
Partner dodatkowy: Recycler Donation
CZYM JEST E_SWM?
Projekt „E_SWM” to kompleksowe podejście do ochrony środowiska, zwłaszcza segregacji odpadów i recyklingu, co stanowi ogromny problem w Libanie. Szczególnie widać to wzdłuż gęsto zaludnionej morskiej linii brzegowej, dlatego projekt obejmuje swym zasięgiem
ok. 50% jej długości. Działania zaplanowane na lata 2022-2024 przebiegną w czterech, dopełniających się obszarach. Pierwszy to przygotowanie miejsca odbioru i przetwarzania odpadów w postaci dobrze wyposażonego zakładu w Halat, który jest inicjatywą non-profit prowadzoną przez libańską młodzież. Umożliwi to przyjmowanie i przetwarzanie znacznie większej, niż dotychczas ilości odpadów, które trafią tam w wyniku realizacji projektu. Obszar 2 to oczyszczanie rzek z plastiku. Wg autorskiego pomysłu młodych libańskich wynalazców zostaną skonstruowane, a następnie zainstalowane na wybranych rzekach, trzy łodzie zbierające odpady. Urządzenia zasilane energią słoneczną i wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu zdolne są łącznie do wydobycia ok. 3000 kg odpadów tygodniowo. Łódź – prototyp działa już z powodzeniem na jednej z rzek. Obszar trzeci to zagospodarowanie odpadów od mieszkańców z nadmorskich gmin. Przeszkolony personel zakładu w Halat (beneficjenci projektu), działający we współpracy z lokalnymi władzami, będą odbierać odpady z wyznaczonych punktów, używając furgonetek zasilanych solarnie. Całości towarzyszyć ma kampania społeczna o charakterze edukacyjnym, podnosząca świadomość w zakresie ochrony środowiska i korzyści płynących z recyklingu. „E_SWM” to połączenie działań edukacyjnych i praktycznych opartych o inicjatywę i zaangażowanie libańskiej młodzieży, co zapewni nie tylko kontynuację projektu, ale i jego rozwój. Projekt daje też szansę młodym wynalazcom na wdrożenie innowacyjnych pomysłów w życie i pokazanie, że ekologiczne inicjatywy są przyszłością dla Libanu, a ochrona środowiska naturalnego i proces recyklingu ma realny wpływ na jakość życia nie tylko przyszłych, ale i obecnych pokoleń.
Rozpoczęły się prace nad pierwszym modułem projektu Edukacyjna Zrównoważona Gospodarka Odpadami.
Faza I zakłada trzy główne obszary działania:
1. Modernizacja zakładu w Halat w celu przygotowania do przetwarzania odpadów poprzez wyposażenie go w instalację solarną, linię sortowniczą do segregacji odpadów oraz ładowarkę przegubową. Inwestycje te pozwolą na to, by z jednej strony zakład stał się niezależny, jeśli chodzi o źródło zasilania (co znacznie obniży koszty jego działania), a z drugiej zwiększy możliwości odbioru i przetwarzania odpadów.
2. Kampanię informacyjną, dotyczącą problemu śmieci w Libanie.
3. Przeszkolenie beneficjentów.
Zakończył się już nabór beneficjentów – przyszłych pracowników Halat i przyszłych trenerów w kampanii świadomościowej. Do projektu, na 15 przewidzianych miejsc, zgłosiło się 88 osób.
Odbyły się rozmowy kwalifikujące, a w dniach 6-7 listopada zostało przeprowadzone szkolenie. Jednocześnie trwa przetarg na zakup sprzętu i wyposażenia do zakładu w Halat. Zgodnie z planem, jako pierwsza, zostanie zakupiona ładowarka przegubowa typu Bobcat.
W ramach środków naszych libańskich partnerów trwają prace modernizacyjne w Halat. Powstaje droga dojazdowa oraz zaplecze socjalne, a także budowana jest część magazynowa i brama wjazdowa do zakładu.
W ramach projektu powstały wizualizacje, na których można zobaczyć planowane modernizacje. Wyznaczone zostało miejsce gdzie powstaną linie sortownicze, opracowano plany dotyczące rozmieszczenia obiektów na terenie, w planach jest również budowa jest bramy do kompleksu.
Na początku listopada 2022 Zarząd Fundacji Fenicja spotkał się z partnerami projektu -Youth of hope i Recycler Donation aby przekazać środki finansowe na projekt E_SWM. Podpisaliśmy niezbędne dokumenty i omówiliśmy przebieg realizacji poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
Ten moment uczciliśmy tortem z hasłem naszego projektu: „SAWA we can”, który oznacza, że razem możemy zrobić wszystko (hasło jest wynikiem miksu arabsko-angielskiego)
W 2023r. kontynuujemy prace nad II Modułem projektu S_SWM.
18.04.2023 odbyło się spotkanie dotyczące II modułu prac. Przedstawiciele Fundacji Fenicja przekazali środki finansowe, dzięki którym zostaną zakupione m.in. trzy samochody typu van. Samochody będą zasilane energią słoneczną i posłużą do odbioru odpadów z nadmorskich gmin.
W lipcu 2023 rozpoczęły się cykle zajęć edukacyjnych z dziećmi. Na terenie zakładu w Halat przeprowadzane są lekcje z najmłodszymi. Program zakłada naukę o ekologii, segregacji śmieci, surowcach wtórnych. Poprzez zabawę i zajęcia ruchowe dzieci uczą się o tym jak ważna jest segregacja odpadów, w jaki sposób śmieci są segregowane i przetwarzane.
67 osób ukończyło szkolenia przygotowujące do roli edukatora kampanii, podnoszącej świadomość w zakresie gospodarowania
odpadami i recyklingu. Przygotowano równie 4 spoty na rzecz kampanii w temacie ochrony środowiska oraz przeprowadzono wydarzenie edukacyjne z udziałem ponad 2600 osób.
W październiku 2023 została zainstalowana i gotowa do użytku infrastruktura w postaci punktów odbioru odpadów segregowalnych. Punkty rozstawiamy przy szkołach, uniwersytetach i szpitalach, z którymi współpracujemy. Kosze przeznaczone na zbiórkę odpadów są umieszczane w miejscach, gdzie codziennie przechodzi dużo osób i gdzie prowadzimy kampanię świadomościową, ucząc Libańczyków segregacji i pokazując jak istotny dla środowiska jest recykling.
W ciągu 2 tygodni rozstawione zostały wszystkie 14 punktów – spełniają one wymogi libańskiego Ministerstwa Środowiska, a także standardy europejskie.
Zakupiono również samochód ciężarowy ISUZU NMR oraz 3 pojazdy z przyczepami zasilane za pomocą paneli solarnych, które rozpoczęły zbiórkę odpadów z wyznaczonych punktów.
Skonstruowano i przetestowano też 3 łodzie – oczyszczalnie, które będą zbierały plastik z rzek.
Trwałym rezultatem projektu jest przygotowanie zakładu do przyjęcia odpadów z ok. 5000 gospodarstw domowych oraz jego uniezależnienie od zewnętrznych źródeł zasilana, a także umożliwienie mieszkańcom nadmorskim gmin oddawanie posegregowanych odpadów w łatwo dostępnych miejscach. Przeprowadzone szkolenia dały szansę zagrożonej bezrobociem młodzieży na rozwój i miejsca pracy.
…
W III module prac projektu E_SWM wdrożono harmonogram odbioru odpadów z przygotowanych w poprzednich modułach pojemników. Zostały również przygotowane 3 łodzie zbierające plastik z rzek.
Nasze prace koncentrują się na kampanii podnoszącej świadomość w zakresie segregowania odpadów i recyklingu.
W dalszym etapie zakupimy także urządzenia do przygotowywania plastiku oraz szkła do odzysku i przerobu na surowce wtórne.
…
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP