Pokaz 3 odcinków programu o niezwykłych Polakach w Libanie | Teatr Bejrucki 27.02.2024

27 lutego w Teatrze Bejruckim odbył się pokaz 3 odcinków poświęconych Polakom w Libanie, zrealizowanych przez Fundację Fenicja im. św. Charbela w ramach projektu „Promocja kultury polskiej za granicą”.

Pokaz został zorganizowany przez Ambasadę RP w Bejrucie i Konsulat Polski. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 zaproszonych gości, wśród których byli zarówno Libańczycy, jak i przedstawiciele Polonii oraz wszystkie osoby biorące udział w produkcji.

Teatr Bejrucki, w którym odbyło się wydarzenie, przynależy do kompleksu Uniwersytetu św. Józefa w Bejrucie. Sam uniwersytet zawdzięcza swoje istnienie naszemu rodakowi – misjonarzowi jezuickiemu ojcu Maksymilianowi Ryłło – bohaterowi jednego z odcinków filmowych.

Filmy spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. Libańczycy podkreślali, że usłyszeli historie, o których do tej pory nie wiedzieli. Dzieje Polaków w Libanie okazały się dla nich bardzo interesujące i zbliżające oba kraje. Także przedstawiciele Polonii z nieukrywanymi emocjami i wzruszeniem obejrzeli programy, które są również częścią historii ich życia. Doceniono wysoki poziom produkcji, ciekawy scenariusz oraz doskonałą reżyserię Charlesowi Chleli, a także profesjonalną narrację w wykonaniu jednego z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy Libanu – Majeda Bou Hadir. Nasza Fundacja zebrała wiele gratulacji oraz ciepłych słów od publiczności, a także pani konsul Anety Ananicz, której szczególnie dziękujemy za zawsze dobrą współpracę, wsparcie i wyjście z inicjatywą zrobienia tego pokazu.

Na zakończenie odtworzono przygotowany przez Fundację klip „Nie odchodź Bejrucie”, który jest upamiętnieniem ofiar katastrofy, jaka miała miejsce w bejruckim porcie w dniu 4.08.2020 r.

Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w pokazie oraz pomoc w realizacji projektu. Szczególnie przedstawicielom Polonii, którzy otworzyli przed nami swoje domy, udostępnili prywatne archiwa, a także pozwolili bezpłatnie korzystać ze stadniny, byśmy mogli lepiej zilustrować wędrówki naszego wielkiego poety Juliusza Słowackiego oraz niezwykłego ojca Maksymiliana Ryłło po Libanie. Dziękujemy wszystkim twórcom za pracę, szczególnie reżyserowi Charlesowi Chleli, scenarzyście Yvesowi Chleli, narratorowi Majadowi Bou Chadir oraz naszym aktorom.Fundacja Fenicja od lat prowadzi akcje pomocowe na terenie Libanu. Nasze działania humanitarne nakierunkowane są na najbardziej potrzebujących. Pomagamy libańskim rodzinom, dzieciom, osobom starszym i schorowanym. Staramy się być tam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Oprócz pomocy rzeczowej i finansowej wdrażamy projekty rozwojowe, które dają możliwość pracy i rozwoju mieszkańcom Libanu.