Wszyscy dla Bejrutu

4 sierpnia 2020 r. w niewyobrażalny sposób zmienił oblicze Libanu. Eksplozja w Bejrucie zabiła setki osób, tysiące zostało rannych i pozbawionych dachu nad głową. Równie duża liczba została bez swoich miejsc pracy, czyli możliwości zarabiania na życie. Do ogromnej tragedii doszedł potężny kryzys finansowy i gospodarczy, wywołujący poważne skutki społeczne. Do tego dołączyła pandemia koronawirusa.

Załadunek pojemników z mydłem w płynie
Załadunek pojemników z mydłem w płynie

Fundacja Fenicja już kilka dni po eksplozji rozpoczęła pomoc. W pierwszym okresie dostarczyliśmy do Libanu prawie 64 tys. dolarów. Trafiły one bezpośrednio do ofiar wybuchu w Bejrucie. Dzięki wsparciu ze strony Patriarchatu Maronickiego oraz współpracy z organizacją Youth of Hope, mogliśmy na miejscu działać w sposób zorganizowany i skuteczny, tak by docierać z pomocą do tych, którzy rzeczywiście zostali poszkodowani.

Fundacja Fenicja w Bejrucie
Fundacja Fenicja w Bejrucie

Już kilka dni po eksplozji rozpoczęliśmy wypłaty dla najbardziej potrzebujących. Przekazaliśmy gotówkę na żywność i najpilniejsze potrzeby remontowe, aby zabezpieczyć dach nad głową przed nadchodzącym sezonem deszczowym. Rodziny wybieraliśmy wspólnie z miejscowymi parafiami maronickimi, ponieważ największe straty poniosły chrześcijańskie dzielnice Bejrutu: Achrafieh, Gemayze, Mar-Mikhael, Karantina.

Zniszczony port w Bejrucie
Zniszczony port w Bejrucie

Zawarliśmy porozumienie z Libańskim Stowarzyszeniem Youth Of Hope (działającym w ramach Patriarchatu Maronickiego). Dzięki temu dysponujemy na miejscu bazą ponad 800 wolontariuszy. W pierwszym etapie przywróciliśmy do stanu użytkowania: 9 mieszkań, 3 miejsca pracy (piekarnię, restaurację oraz studio muzyczne), dom opieki dla osób starszych oraz dom dziecka. W dalszej kolejności wspomogliśmy 154 libańskie rodziny, które straciły dach nad głową. Priorytetem były rodziny z osobami niepełnosprawnymi.

Na początku grudnia 2020 r. wypłynął do Bejrutu kontener Fundacji Fenicja wypełniony setkami produktów dla rodzin w Libanie. Wysłaliśmy prawie 850 butelek z płynem do mycia naczyń, ok. 900 butelek z płynem do prania, ok. 1300 pojemników z mydłem w płynie, ponad 2500 sztuk szamponów i żeli pod prysznic, prawie 3400 pudełek proszków do prania, ponad 500 opakowań proszków do prania po 5 kg i 10 kg, ok. 400 pudełek koncentratu do prania, a także elastyczne zbiorniki na wodę, tzw. hydrobanki. Produkty zostały podarowane lub zakupione u polskich producentów. Fundacja Fenicja, kupując je pomagała Libanowi, ale także wspomagała w ten sposób polskie rodzime firmy, które ucierpiały w trakcie pandemii. Zawartość kontenera została rozdzielona wśród najbardziej potrzebujących rodzin.