Polacy w Libanie – historia dr. Zygmunta Zawadowskiego
O historii dr. Zygmunta Zawadowskiego – postaci, która znacząco wpłynęła na stosunki polsko-libańskie, możemy dowiedzieć się więcej dzięki powstaniu wspólnego projektu Fundacji Fenicja i Radia Wnet pn. „Polacy w Libanie”. Cykl pięciu programów radiowo-telewizyjnych współfinansowane są ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszamy do obejrzenia spotu zapowiadającego program:
Dr Zygmunt Zawadowski był wybitnym polskim dyplomatą, który sprawił, że Polska jako pierwsza uznała niepodległość Libanu. Akt ten odegrał ważną rolę w decyzji władz libańskich o przyjęciu i zakwaterowaniu znacznej liczby polskich uchodźców. Zawadowski był Posłem Nadzwyczajnym i Ministrem Pełnomocnym RP w Libanie i Syrii. W 1944 r., jako szef polskiej placówki dyplomatycznej w Bejrucie, wystąpił z wnioskiem o zezwolenie na pobyt dla 500 polskich studentów, którzy mieli ukończyć studia wyższe w Libanie. Ostatecznie, liczba wydawanych wiz pobytowych dla polskich obywateli zwiększyła się do 1500. Działania dr. Zawadowskiego pozwoliły na zorganizowanie dla młodych Polaków szkolnictwa wyższego na najlepszych uczelniach regionu.
Cykl audycji o „Polakach w Libanie” nadaje libańska rozgłośnia Voice of Charity, odbierana także w Jordanii, Syrii i Palestynie.
Audycje (z polskim lektorem) będzie można obejrzeć w terminie późniejszym na kanale Youtube Fundacji Fenicja i Radia Wnet.