Uroczystość 11 Listopada na Cmentarzu Polskim w Bejrucie

W przeddzień Święta Niepodległości na Cmentarzu Polskim w Bejrucie pojawili się żołnierze z Polskiego Kontyngentu Sił Pokojowych ONZ – UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon), którzy na co dzień stacjonują na południu Libanu. Żołnierze, wraz ze swym dowódcą mjr Maciejem Jóźwiakiem przybyli, aby uczcić pamięć rodaków pochowanych na tym skrawku polskiej ziemi w Libanie. Spoczywa tu 137 osób, głównie cywilów, którzy przybyli do Libanu wraz z Armią Andersa i pozostali w tym kraju, jako swojej drugiej ojczyźnie. Po uroczystości wojskowej, w trakcie której złożono biało-czerwony wieniec oraz zapalono znicze, odprawiono Mszę św. celebrowaną przez kapelana PKW UNIFIL ks. por. Daniela Piejko.

Uroczystości przewodniczył płk Dariusz Piłat, Attache wojskowy RP w Bejrucie. Obecni byli także przedstawiciele dwóch ambasad: Ambasady RP w Libanie oraz Ambasady RP w Syrii, tymczasowo goszczącej w Bejrucie (ambasadę tę reprezentował Maciej Czech, I sekretarz Ambasady na Damaszek).

Polski Cmentarz znajduje się w muzułmańskiej dzielnicy. Od wielu lat przychodzą na niego Polacy, aby modlić się za swoich rodaków i odprawiać Mszę św. Regularnie cmentarz odwiedzany jest przez grupy polskich pielgrzymów. Cmentarz jest też stałym punktem na szlaku pielgrzymim Fundacji Fenicja i Radia Wnet. Bytność tam to ważne świadectwo wiary chrześcijan wobec muzułmanów, którzy często obserwują z ulicy wydarzenia na cmentarzu. Nie inaczej było i w trakcie ostatniej uroczystości, gdy modliło się tam Polskie Wojsko.

Polski Kontyngent Wojskowy uczcił także pamięć polskich żołnierzy, spoczywających na Angielskim Cmentarzu II Wojny Światowej w Bejrucie. Nasza obecność przy grobach zmarłych to nie tylko wyraz wiary, ale i świadectwo patriotyzmu, tego że pamiętamy i szanujemy tych, którzy walczyli i zginęli za nas.

Polski Cmentarz Wojenny w Bejrucie założył ks. prof. Kamil Kantak.

O historii cmentarza i ostatniej uroczystości opowiada Kazimierz Gajowy w Studio Bejrut nadawanym z tego miejsca w dniu 10.11.2020 r.

Posłuchaj Studia Bejrut, wiadomości z Bliskiego Wschodu prosto ze stolicy Libanu - radio Wnet.fm

Zdjęcia z Polskiego Cmentarza w Bejrucie oraz Angielskiego Cmentarza II Wojny Światowej: