Trzecia rocznica wybuchu w Bejrucie

Dziś przypada trzecia rocznica tragicznego wybuchu w Bejrucie.

4.08.2020 oczy całego świata zwróciły się w stronę bejruckiego portu. Podaje się, że w skutek tragedii śmierć poniosło 218 osób, 7,5 tys. osób było rannych, a 300 tys., w wyniku eksplozji, straciło swoje domy.

Ale podawane dane nie są dokładnie. Nawet dzisiaj liczba osób, które zginęły w trakcie lub po wybuchach w porcie jest niejasna. Czy są to 218, 220, 235 lub więcej?

Trzy lata po tragedii władze nadal nie przedstawiły żadnych oficjalnych danych. Na wszelki wypadek ofiary są często liczone jako „ponad 220”. Ale lokalne stowarzyszenia, a także międzynarodowe organizacje pozarządowe, takie jak Amnesty i Human Rights Watch, zgadzają się teraz co do dokładniejszej liczby: 235.

Nie jesteśmy wstanie policzyć ofiar śmiertelnych, a tym bardziej nieznana jest prawdziwa liczba rannych i tych, którzy doznali ran na psychice i do dzisiaj nie są w stanie uwolnić się od traumy, dotyczy to zwłaszcza dzieci.

3 lata temu Liban otrzymał kolejny cios, który spowodował pogłębienie się kryzysu ekonomicznego. Nadal nie ma oficjalnej wersji wskazującej na to kto odpowiada za tę tragedię.

Aktualnie Bejrut, znany ze swojej sztuki życia, sztuki gościnności, powoli odzyskuje kolory, a turyści i emigranci gromadzą się w tłumach. Odrodzenie możliwe dzięki poświęceniu ludzi, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które zjednoczyły się, by wspierać miasto.

Nasza Fundacja Fenicja im. Św. Charbela, dzięki darczyńcom pomogła setkom rodzin przywrócić ich domy do stanu użytkowności.

W dzień rocznicy przypominamy zrealizowany przez nas wideoklip zatytułowany „NIE ODCHODŹ BEJRUCIE” wyprodukowany w języku polskim i libańskim. Piosenka ma na celu przypomnienie całemu światu tego, co się wydarzyło i podkreślenie, że pomimo głębokich, trudnych do zagojenia ran, Bejrut będzie stale szedł w kierunku odzyskania świetności.



Fundacja Fenicja od lat prowadzi akcje pomocowe na terenie Libanu. Nasze działania humanitarne nakierunkowane są na najbardziej potrzebujących. Pomagamy libańskim rodzinom, dzieciom, osobom starszym i schorowanym. Staramy się być tam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Oprócz pomocy rzeczowej i finansowej wdrażamy projekty rozwojowe, które dają możliwość pracy i rozwoju mieszkańcom Libanu.