To był rok!

2021 był dla nas bardzo pracowity i owocny. Sytuacja w Libanie była zła. Kryzys gospodarczy i koronawirus powodowały, że kraj szybko zmierzał ku upadkowi. Coraz więcej osób potrzebowało pomocy. Dzięki naszym wspaniałym Darczyńcom i wielu ludziom dobrej woli udało nam się rozdać 15 ton środków czystości, które przypłynęły w kontenerze na początku roku do Bejrutu. Następna przekazana pomoc to transport ok. 4 ton pełnotłustego mleka w proszku przybyłego w kwietniu na pokładzie wojskowego Herculesa. Już w czerwcu wysłaliśmy do Libanu kolejne 6 ton darów: mleko w proszku, olej kujawski oraz puszki mięsne, które do Bejrutu przyleciały największym transportowym samolotem świata – Antonowem.

Gdy sytuacja z żywnością powoli się stabilizuje w aptekach zaczyna brakować leków, w tym tych podstawowych, jak przeciwbólowe, czy przeciwprzeziębieniowe. Ogłosiliśmy więc akcję „Apteczka Pielgrzyma”, prosząc, by każdy wyruszający z nami do Libanu zabrał ze sobą leki. I tak się dzieje. Jesteśmy zdumieni, gdy nasz magazyn w szybkim tempie zapełnia się wieloma lekarstwami, które możemy m.in. zawieźć do mniejszości chrześcijańskiej w Baalbeck, czy do hospicjum w Bhannes. Ludzie dobrej woli, wspaniali lekarze, jak Jurek z Lublina, przywożą dla potrzebujących lekarstwa, do zakupu, których konieczna jest recepta. A my ze zdziwieniem obserwujemy, że z lekami do Libanu przybywają także inne, nie związane z nami, grupy turystów.

Pod koniec roku rusza akcja Bożonarodzeniowa Karta Podarunkowa. I znowu nasi Darczyńcy nie zawiedli. Jeszcze przed świętami mogliśmy wydać 505 kart! A do tego rozdaliśmy zimowe ubranka dla dzieci (czapki, szaliki, skarpety, sweterki), które za pośrednictwem Kontyngentu Wojskowego UNIFIL, otrzymaliśmy od Redemptoris Missio. Wojsko przekazuje nam też kilka tysięcy maseczek ochronnych, które trafiają m.in. do Bhannes.

Rok 2021 to także realizacja, wspólnie z Radiem Wnet, projektu „Polacy w Libanie”. Powstał cykl pięciu programów radiowo-telewizyjnych poświęconych wybitnym przedstawicielom polskiej nauki, kultury, sztuki i dyplomacji, którzy wnieśli istotny wkład w życie społeczno-kulturalne Libanu. Bohaterami kolejnych odcinków byli: malarz Bolesław Baake, naukowiec prof. Stanisław Kościałkowski, aktorka i piosenkarka Hanka Ordonówna, architekt Karol Schayer oraz dyplomata dr Zygmunt Zawadowski. Programy powstały w ramach projektu „Promocja kultury polskiej za granicą” i były dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W 2021 r. otrzymaliśmy dofinansowanie na złożoną w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej ofertę na dwuletni projekt „Community Farmers’ Market (CFM)”, czyli „Wspólny Rynek Produktów Rolnych”. Cel to zorganizowanie w różnych regionach Libanu nowoczesnych targowisk, na których będzie można kupić świeżą, zdrową, ekologicznie produkowaną żywność. Zapewni to z jednej strony rolnikom bezpośredni dostęp do rynków zbytu, a z drugiej konsumentom do produktów o wysokiej jakości i w rozsądnej cenie. Z powodzeniem zakończyliśmy już pierwszy moduł projektu, w ramach którego przeszkolone zostało 150 młodych ludzi – przyszłych administratorów targowisk oraz 120 rolników – przyszłych wystawców. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez naszych libańskich partnerów: Youth of Hope (partner główny) oraz Patriarchal Center For Human Development And Empowerment i Integral Development Foundation. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Szczególnym powodem do radości w 2021 r. było to, że udało się nagłośnić tragiczną sytuację hospicjum w Bhannes i polskiej Siostry Szarytki – Krystyny Zawadzkiej, która hospicjum to prowadzi. Do hospicjum trafiła pierwsza partia pomocy, a Siostra Krystyna została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który Prezydent Andrzej Duda przyznał jej za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom chorym i potrzebującym oraz za działalność charytatywną i misyjną. Dekoracji dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Minister Adam Kwiatkowski. Siostra Krystyna i jej hospicjum na pewno będą dla nas priorytetem w udzielaniu pomocy w roku 2022.

W minionym roku zrealizowaliśmy teledysk „Nie odchodź Bejrucie”, który miał premierę w rocznicę tragicznego wybuchu w porcie. Celem videoclipu jest nie tylko upamiętnienie ofiar tragedii, ale także przypominanie, że Bejrut wciąż potrzebuje naszej pomocy.

Udało nam się także stworzyć małe, ale własne Centrum Pomocy Humanitarnej w Byblos. To miejsce, gdzie możemy składować otrzymane i zakupione dary, a także możemy je rozdzielać i wydawać.

Rok 2021 r. to również sytuacje trudne, jak ta, gdy w nasze szeregi zakradł się covid. Było ciężko, ale wszystko skończyło się dobrze. W tym czasie niezwykle pomogła nam Libańska Armia oraz nasz wspaniały przyjaciel Monsignor Tawfic Bou Hadir, szef Youth Of Hope, dzięki którym z bejruckiego portu został odebrany kontener ze środkami czystości i przetransportowany do naszego Centrum Pomocy.

W drugiej połowie roku bardzo dotknęło nad odejście Monsignore Tawfica. To była nagła, zupełnie niespodziewana śmierć. Strata, która nigdy nie zostanie zapełniona i żal, który nigdy nie zostanie utulony. Ale Monsignore chciałby, abyśmy pracowali dla Libanu, który był jego „oczkiem w głowie” (Ya Ayni), dlatego pracujemy jeszcze mocniej, z jeszcze większym zapałem. I obiecujemy, że tak będzie w roku 2022.

Koniec roku to czas podziękowań. Zawdzięczamy bardzo wiele bardzo wielu. Dziękujemy naszemu libańskiemu partnerowi Youth Of Hope – bez Was nie moglibyśmy robić tego, co robimy. Dziękujemy Patriarchal Center For Human Development And Empowerment i Integral Development Foundation za wspaniałą współpracę przy CFM. Dziękujemy Radiu Wnet za projekt „Polacy w Libanie” oraz zawsze chętne informowanie o sytuacji w Libanie i naszych akcjach pomocowych.

Dziękujemy Ministrowi Obrony Narodowej i Dowództwu Operacyjnemu Polskich Sił Lotniczych za udostępnienie miejsca w wojskowych samolotach transportowych, dzięki czemu mogliśmy bezpłatnie dostarczyć pomoc humanitarną do Libanu. Dziękujemy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) za przekazanie produktów, będących w zasobach Agencji oraz wszelką pomoc organizacyjną. Dziękujemy zakładom Mlekovita i Kruszwica za pomoc w przygotowaniu naszego transportu. Dziękujemy Kontyngentowi Wojskowemu UNIFIL za wszelkie wsparcie oraz przekazanie maseczek ochronnych i – wraz z Redemptoris Missio – zimowych ubranek dla dzieci.

Przede wszystkim dziękujemy naszym Darczyńcom. Bez Was nie moglibyśmy dokonać tego wszystkiego. Nieodmiennie nas zaskakujecie ogromem serc, dajecie siłę i wiarę w ludzi, a Libańczykom nadzieję na lepszą przyszłość.

Dziękujemy!

Dziękujemy