Podsumowanie roku 2024 | Podziękowania od Fundacji Fenicja!
Rok 2024 przyniósł wiele znaczących wydarzeń w działalności Fundacji Fenicja.
W Libanie wybuchł konflikt zbrojny między Izraelem a Hezbollahem, który przyniósł ogromne zniszczenia i pogłębienie kryzysu humanitarnego. Bombardowania i ostrzały doprowadziły do utraty życia wielu osób oraz zniszczenia infrastruktury, w tym szpitali, szkół i domów mieszkalnych. Setki rodzin zostały pozbawione dachu nad głową i dostępu do podstawowych środków do życia. Kryzys humanitarny pogłębiły trwające od lat problemy gospodarcze, które uniemożliwiły państwu skuteczną reakcję na potrzeby społeczeństwa.
Rok 2024 rozpoczęliśmy dobrą informacją o dostawie mąki do Libanu. Z inicjatywy stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i przy wsparciu misji papieskiej do Libanu przybyło 800 ton mąki, z czego 300 ton dostarczono do Stowarzyszenia Youth of Hope – شباب الرجاء i Fundacji Fenicja. W zawiązku z tą pomocą Fundacja Fenicja otrzymała specjalne podziękowania z Ministerstwa Obrony Libanu. Polska mąka była dystrybuowana przez naszą fundację wśród potrzebujących libańskich rodzin, ale została również wykorzystana przez libańską armię.
18 lutego gościliśmy w Klasztorze Dominikanów przy ul. Dominikańska 2, w Warszawie. Tematem spotkania byli Polacy w Libanie. Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie dlaczego Kościół Maronicki jest dla nas ważny? Spotkanie otworzył Ojciec Dariusz Kantypowicz OP. A w programie wydarzenia było przedstawienie historii i duchowości Kościoła maronickiego, informacje o współczesnej kondycji Libanu oraz opowieść o Polakach w dziejach Libanu.
Pod koniec roku 2023 premierę miał cykl naszych filmów o niezwykłych Polakach. W 2024 r. poświęciliśmy dużo czasu na promocję projektu i dotarcie z nim do jak najszerszej grupy odbiorców. Zarówno w Libanie jak i w Polsce. 27 lutego w Teatrze Bejruckim odbył się specjalny pokaz trzech odcinków programu dokumentalnego, który przedstawiał historie Polaków, którzy odegrali ważną rolę w historii Libanu. Program był nie tylko okazją do przedstawienia związków między Polską a Libanem, ale także do podkreślenia wkładu Polaków w rozwój społeczności libańskiej.
W kolejnych miesiącach odbyliśmy cykl 3 pokazów w warszawskiej kawiarni Agere Contra – wszystkie wydarzenia miały charakter kulturalny i edukacyjny. Widzowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o polskim dziedzictwie w Libanie, a dyskusje po projekcjach podkreślały znaczenie międzynarodowej współpracy i budowania mostów między kulturami.
W marcu, w darze z Polski do Libanu trafiły nowe, bardzo dobrej jakości ubrania. Jeszcze przed Wielkanocą zostały przekazane do najbardziej potrzebujących rodzin, których na samej liście Fundacji jest aż 470. Większa część z darów dotrze do rodzin chrześcijańskich i muzułmańskich, które z powodu działań zbrojnych w Izraelu musiały opuścić swoje domy w przygranicznych wioskach. Często uciekali nie zabierając ze sobą niczego. Szacuje się, że takich rodzin jest w Libanie ok. 9-10 tys.
Przygotowana pomoc dotarła do Libanu dzięki Kościołowi w Potrzebie, a za jej dystrybucję odpowiada nasza Fundacja wraz z organizacją partnerską Youth of Hope – شباب الرجاء
W kwietniu 2024 przedstawiciele naszej fundacji odwiedzili Oxford. Spotkania z lokalną społecznością odbyły się w zaprzyjaźnionej Parafii Rzymsko-katolickiej Our Lady of Peace & Bl Dominic Barberi przy 338 Wokingham Road Earley. Do Oxfordu przywieźliśmy ze sobą relikwie I stopnia św. Charbela – oferowaliśmy również możliwość indywidualnego błogosławieństwa olejem św. Charbela.
W środę 1 maja 2024 roku, na Cmentarzu Polskim w Bejrucie, Fundacja Fenicja im. św. Charbela, zorganizowała potrójną ceremonię państwowo- religijną. Uczestnicy, składający się z przedstawicieli Fundacji Fenicja, tutejszej Polonii, turystów i pielgrzymów nawiedzających w tym czasie krainę cedrów, uczcili biało czerwoną Flagę i dzień Polonii oraz Konstytucję 3 maja i święto Matki Bożej Królowej Polski. Msza święta w języku polskim, z licznymi elementami w języku arabskim, została odprawiona przez dwóch polskich kapłanów: ks. Bogdana z Poznania i ks. Tadeusza z Warszawy.
Cmentarz Wojenny w Bejrucie, to jedyny kawałek polskiej ziemi w Krainie Cedrów, podarowany naszym rodakom podczas drugiej wojny światowej. Dlatego tu obchodzimy najważniejsze święta państwowe i religijne, bo czujemy się złączeni z historią i teraźniejszością naszej ojczyzny Polski.
Trzeci rok z rzędu odbyła się w Libanie uroczystość naszej Fundacji, w której udział wzięli znakomicie goście: Pani Konsul Aneta Ananicz wraz z małżonkiem, wicekonsul Jakub Dziewulski z żoną, nasi libańscy partnerzy z Youth Of Hope i BeBaladi, przedstawiciele Polonii oraz lokalna wspólnota. Spotkanie rozpoczęto Mszą św. której towarzyszyła kopia ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie odbył się pokaz 3 odcinka filmu zrealizowanego przez Fundację Fenicja w ramach projektu Niezwykli Polacy – Niezwykłe miejsca, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie zakończyliśmy w libańskiej siedzibie Fundacji, podczas którego mogliśmy podziękować wielu osobom za współpracę na terenie Libanu, dzięki której możemy pomagać.
Pierwsza połowa roku 2024 to intensywne prace nad 3 modułem projektu Edukacyjnej Zrównoważonej Gospodarki Odpadami czyli E_SWM. W tym czasie wdrożono harmonogram odbioru odpadów z przygotowanych w poprzednich modułach pojemników, przygotowano 3 łodzie zbierające plastik z rzek. Dalsze działania koncentrowały się na kampanii podnoszącej świadomość w zakresie segregowania odpadów i recyklingu. W tym module zakupiliśmy także urządzenia do przygotowywania plastiku oraz szkła do odzysku i przerobu na surowce wtórne.
Podczas pobytu w Libanie przekazaliśmy naszym libańskim partnerom z Youth of Hope – شباب الرجاء kolejne środki na finansowanie projektu. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
W czerwcu 2024, w Libanie, spotkaliśmy się także z beneficjentami naszego poprzedniego projektu pod nazwą Wspólny Rynek Produktów Rolnych (CFM), którzy kontynuują rozwój przedsięwzięcia. Targowiska w Libanie działają jako Ya Ayni Al Baladi już 3 rok.
Targowiska stawały się coraz bardziej popularne, a młodzież, która założyła własne przedsiębiorstwo BEBaladi miała już na tym etapie opracowane plany i wiele atrakcyjnych pomysłów na rozwój wypracowanej w projekcie idei. Podczas naszej wizyty w Libanie z ogromną satysfakcją i radością podpisaliśmy protokół przekazania młodzieży własności sprzętu zakupionego w ramach projektu CFM oaz wszelkich praw do jego idei, a od zespołu Libańskiego otrzymaliśmy ręcznie wykonany przez farmerów logotyp YAAB.
W lipcu 2024 rynek rolniczy YAAB został przyjęty jako oficjalny członek WorldFMC (World Farmers Markets Coalition). Jest to organizacja na rzecz światowych rynków rolniczych, zrzeszająca przedstawicieli z około 60 krajów. Przedstawiciele projektu z Libanu uczestniczyli w walnym zgromadzeniu, które odbyło się 11 lipca w Rzymie.
A w sierpniu 2024, w dzielnicy Gemmayzeh, zostało otwarte pierwsze stałe targowisko w ramach projektu.
W wieku zaledwie 61 lat odszedł do Pana wielki przyjaciel Polaków, a w szczególności protektor Fundacji Fenicja im. św. Charbela, Ojciec Johnny Maroun, prywatny sekretarz Ojca Generała. Modlitwa za spokój jego duszy została odprawiona w czwartek 20 czerwca 2024 r. w klasztorze św. Antoniego – Ghazir, siedzibie Domu Generalnego Zakonu Ojców Maronitów Libańskich. Niech Bóg zlituje się nad nim i błogosławi zakonowi z jego świętymi mnichami.
W pogrzebie uczestniczył Prezes Fundacji Fenicja Kazimierz Gajowy i w imieniu Fundacji, jak również wszystkich pielgrzymów, którzy doświadczyli gościnności Ojca Johnnyego, złożył na ręce Ojca Generała Hadi Mahfouz, szczere wyrazy współczucia, wraz z zapewnieniem pamięci modlitewnej w intencji zmarłego i całego Zakonu Ojców Maronitów Libańskich, do którego należał św. Charbel, patron Fundacji Fenicja.
11 lipca 2024 ogłosiliśmy, że będziemy prowadzić projekt o nazwie VIEW LEBANON – DEVELOPMENT AND PROMOTION OF LOCAL BUSINESS (Zobacz Liban – rozwój i promocja lokalnej przedsiębiorczości).
Inflacja w Libanie w 2023 wyniosła 221,3% co ma negatywny wpływ na społeczeństwo, które dzisiaj niemal się rozpada. Zapaść jest całkowita, zarówno na poziomie gospodarki, jak i organizacji instytucji państwowych. Szacuje się, że w 2022 stopa bezrobocia wyniosła 29,6%, co oznacza iż liczba bezrobotnych w małym Libanie waha się od 400 tys. do 455 tys., a byłaby wyższa, gdyby nie migracja wśród młodzieży. Ok. 60 tys. Libańczyków rocznie opuszcza kraj w poszukiwaniu pracy za granicą, ponad 50% młodzieży deklaruje chęć wyjazdu. Szczególnie narażone i wręcz pozostawione same sobie z trudną sytuacją są obszary wiejskie.
Projekt Viev Lebanon (VL) nastawiony jest na wsparcie małych, często rodzinnych biznesów z terenów wiejskich. Celem jest zapewnienie dostępu do nowej grupy klientów w postaci turystów, którzy pojawią się w małych górskich miejscowościach w wyniku realizacji projektu. VL stworzy miejsca pracy dla osób z obszarów wiejskich (zwłaszcza zagrożonej bezrobociem młodzieży), ograniczając przesiedlenia do miast oraz emigrację zarobkową.
Dzięki projektowi i profesjonalnej pomocy, stworzymy nowoczesną, atrakcyjną działalność turystyczną. W przyszłości zapewni ona szerokie wsparcie lokalnym przedsiębiorcom, gdyż przyciągnie w nieznane dotychczas regiony turystów, których obecność pobudzi wzrost gospodarczy libańskich wiosek. Beneficjenci zostaną przygotowani do roli przewodników, którzy w ramach działalności VL będą oferować turystom usługi dostosowane do ich indywidulanych potrzeb.
Beneficjenci przyjmą też rolę ambasadorów regionów, z których pochodzą, a ich zadaniem będzie wspieranie lokalnych władz w promocji miejscowości oraz lokalnych przedsiębiorców w promowaniu swoich usług. Dzięki współpracy przy realizacji projektu z Ministerstwem Turystyki w Libanie regiony te będą miały szansę na trwałe wpisać się w mapę turystyczną tego kraju.
Projekt jest prowadzony we współpracy z Bebaladi oraz współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
2 września 2024r. odbyło się oficjalne rozpoczęcie naszego nowego projektu View Lebanon.
Podczas inauguracji projektu wystąpili m.in :
- Adam Rosłoniec – przedstawiciel Fundacja Fenicja
- Boulos Sakr – prezes fundacji Bebaladi – nasz Libański partner projektu
- Przedstawiciel Ministerstwa Turystyki Libanu
- Przedstawiciel Ministerstwa Turystyki Libanu
- Przedstawiciel Uniwersytetu Antonine
- Przedstawiciele lokalnych gmin, w których projekt będzie realizowany
4 sierpnia 2024 roku obchodziliśmy bardzo smutną rocznicę – minęły już 4 lata od tragicznego wybuchu w Bejrucie. 4.08.2020 oczy całego świata zwróciły się w stronę bejruckiego portu. Podaje się, że w skutek tragedii śmierć poniosło 218 osób, 7,5 tys. osób było rannych, a 300 tys., w wyniku eksplozji, straciło swoje domy. Fundacja Fenicja im. Św. Charbela, dzięki darczyńcom pomogła setkom rodzin przywrócić ich domy do stanu użytkowności. W dzień rocznicy przypominaliśmy zrealizowany przez nas wideoklip zatytułowany „NIE ODCHODŹ BEJRUCIE” wyprodukowany w języku polskim i libańskim. Piosenka ma na celu przypomnienie całemu światu tego, co się wydarzyło i podkreślenie, że pomimo głębokich, trudnych do zagojenia ran, Bejrut będzie stale szedł w kierunku odzyskania świetności.
We wrześniu 2024, podczas naszego pobytu w Libanie, spotkaliśmy się z przedstawicielami POPD – Pastoral Office for persons with disabilities jest to biuro do spraw osób z niepełnosprawnością, które powstało przy Patriarchacie Maronickim w Bkerki.
To pierwszy tego typu ośrodek pomocowy– do tej pory w Libanie państwo nie prowadziło żadnych zorganizowanych działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Cały ciężar pomocy i utrzymania chorej osoby spadał na rodzinę. Patriarcha Maronicki postanowił to zmienić. Biuro jest prowadzone przez Ksiądza Mileda El-Skayem, który skontaktował się z nami, w celu nawiązania współpracy z Fundacją Fenicja.
Podczas spotkania, w którym wzięli udział członkowie naszej fundacji oraz Ksiądz Miled El-Skayem wraz z przedstawicielami biura m.in. panią Dalią Freyfer podpisaliśmy list intencyjny, w którym wyraziliśmy chęć do współpracy i pomocy.
Rok 2024 był naznaczony tragicznymi wydarzeniami związanymi z eskalacją konfliktu zbrojnego w Libanie. Wojna spowodowała olbrzymie straty materialne, zniszczenie infrastruktury oraz kryzys humanitarny. Fundacja Fenicja aktywnie reagowała na tę sytuację, organizując pomoc dla ofiar konfliktu. Uruchomiono zbiórkę funduszy i darów, takich jak żywność, leki, koce oraz środki higieniczne, które były dostarczane do najbardziej potrzebujących. Fundacja szczególnie skupiła się na wsparciu rodzin i dzieci, które w wyniku wojny zostały pozbawione podstawowych środków do życia.
O części naszych akcji pomocowych przeczytacie pod adresem : POMOC
W obliczu wojny Kazimierz Gajowy zaczął nagrywać wideo-relację, które można znaleźć na Facebook’u fundacji. Stanowią one swoisty pamiętnik z dni wojny oraz relację z akcji pomocowych.
W listopadzie odbyła się uroczystość w Libanie z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Wydarzenie poprowadziła Pani Konsul – Aneta Ananicz, wśród uczestników znalazł się również Wicekonsul Jakub Dziewulski, polscy żołnierze z jednostki UNIFIL, Fundację Fenicja reprezentował Kazimierz Gajowy. Uroczystość odbyła się w Ghazir.
11 listopada w Dzień Niepodległości w Libanie był obecny Adam Rosłoniec – wiceprezes Fundacji Fenicja. W imieniu FF złożył hołd wszystkim poległym za niepodległość Rzeczypospolitej. W ramach celebracji święta Kazimierz Gajowy i Adam Rosłoniec odwiedzili Charity Radio TV. W trakcie rozmowy szczególną uwagę poświęcili obchodom Święta Niepodległości 11 listopada, podkreślając znaczenie tego dnia dla Polski. Przedstawiciele Fundacji Fenicja opowiadali również o działalności organizacji oraz udzielanej pomocy.
22 listopada był Dniem Niepodległości Libanu. W tym roku święto nabrało wyjątkowego znaczenia. Mimo wyzwań i ekstremalnie trudnej sytuacji politycznej Liban świętował swoją niepodległość z dumą, pokazując światu, że nigdy nie traci nadziei na lepszą przyszłość.
27 listopada nastąpiło zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem. Po intensywnych walkach i licznych ofiarach, obie strony zgodziły się na chwilowe wstrzymanie działań wojennych.
Na koniec listopada 2024 ruszyliśmy z kolejną edycją naszej pomocowej akcji świątecznej. Zbliżajcie się Święta Bożego Narodzenia – czas, który powinien być pełen radości, ciepła i wspólnego dzielenia się z bliskimi dla wielu libańskich rodzin, szczególnie w obliczu wojny, był czasem pełnym niepewności i cierpienia. Z tego powodu, z wielką troską i nadzieją, rozpoczęliśmy kolejną edycję zbiórki na bożonarodzeniową kartę podarunkową. Ma ona na celu wsparcie rodzin w Libanie, szczególnie w tym wyjątkowym okresie.
Zebrane fundusze przeznaczyliśmy na zakup kart-voucherów, dzięki którym potrzebujący Libańczycy mogli zrobić zakupy na święta. Karty w dużej części zostały rozdane, ale cała akcja trwa do 6 stycznia 2025 r.
Na początku grudnia 2024 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Libanie.
W Pałacu Patriarchy w Bkerke odbyła się wyjątkowa uroczystość – podpisanie listu intencyjnego między Fundacją Fenicja św. Charbela z Polski a POPD – Pastoral Office for Persons with Disabilities. Rangę wydarzenia podkreślił udział Patriarchy Maronickiego – kardynała Béchara Boutros Raï, który również złożył swój podpis pod dokumentem, podkreślając znaczenie tej współpracy dla całego regionu.
Fundację Fenicja reprezentował Kazimierz Gajowy, prezes organizacji, zaś POPD Pani Dalia Freifer, która jest koordynatorką organizacji, a potrzeby osób niepełnosprawnych są jej szczególnie bliskie ponieważ sama jest osobą niewidomą, Pani Dr Liliane El Azzi – Radca prawny ds. międzynarodowego prawa publicznego oraz ojciec Miled El-Skay, który kieruje biurem duszpasterskim dla osób z niepełnosprawnościami.
Celem porozumienia jest współpraca w zakresie:
- Organizacji wspólnych wydarzeń, warsztatów, konferencji i projektów.
- Wymiany materiałów naukowych, publikacji i informacji.
- Pomocy osobom z niepełnosprawnościami poprzez projekty humanitarne i rozwojowe oraz inne inicjatywy.
- Realizacji wspólnych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
To partnerstwo jest dowodem na to, że wspólne działania organizacji z różnych krajów mogą przynosić realne wsparcie i nadzieję osobom z niepełnosprawnościami.
Niedługo po tym, bo 25 grudnia 2024 mogliśmy oglądać pierwsze owoce naszej współpracy. Zorganizowany został koncert charytatywny prosto z Libanu. Emisja programu miała miejsce na antenie TV REPUBLIKA, a zebrane fundusze trafią do potrzebujących.
Przez cały 2024 rok konturowaliśmy też projekt radiowy Studio Bejrut na antenie Radia Wnet. Cotygodniowe audycie Kazimierza Gajowego przybliżały słuchaczom sytuację gospodarczą i społeczną w Libanie. Rozmawialiśmy i apelowaliśmy o pomoc dla Libańczyków. Fundacja Fenicja jest gwarantem rzetelnych informacji z Libanu. W obliczu wybuchu wojny relacje prezesa Fundacji Fenicja były źródłem bezcennych informacji dostarczanych zawsze z pierwszej ręki.
Wszystkie audycje Studia Bejrut, z zeszłego roku oraz z lat poprzednich można znaleźć pod adresem: Studio Bejrut
Lista osób i organizacji, którym należą się podziękowania za współpracę i pomoc Fundacji Fenicja jest bardzo długa!
Dziękujemy naszemu libańskiemu partnerowi Youth Of Hope. Niezmiernie cieszymy się, że razem prowadzimy tak wiele akcji pomocowych.
Dziękujemy Patriarchal Center For Human Development And Empowerment i Integral Development Foundation za kontynuację współpracy przy CFM oraz POPD – Pastoral Office for Persons with Disabilities. Dziękujemy również naszemu nowemu partnerowi – Recycler Donation, z którym realizujemy projekt z E_SWM.
Podziękowania składamy również dla CharityTV z Libanu, za goszczenie nasz w swoim studiu i rozmowy, które łączą Liban i Polskę.
Dziękujemy Radiu Wnet za udostępnianie platformy, która pozwala na informowanie o sytuacji w Libanie i naszych akcjach pomocowych. Dziękujemy równiez TV Republice za współpracę podczas emisji koncertu kolęd z Libanu.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla Libanu. Naszym gościom na antenie Studia Bejrut, Fundacji Pomoc Kościołowi w potrzebie, wszystkim żołnierzom, którzy dostarczali nam transporty pomocy humanitarnej. Dziękujemy ambasadom – Ambasadzie Polski w Libanie oraz Ambasadzie Libanu w Polsce. Dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie naszego projektu kulturalnego.
Dziękujemy naszym Darczyńcom, który nie zostali obojętni na los Libańczyków w obliczu wojny. Rok 2024 był dla nasz ogromnym wyzwaniem, z którym nie dalibyśmy sobie rady bez Was!
Dziękujemy!
Fundacja Fenicja od lat prowadzi akcje pomocowe na terenie Libanu. Nasze działania humanitarne nakierunkowane są na najbardziej potrzebujących. Pomagamy libańskim rodzinom, dzieciom, osobom starszym i schorowanym. Staramy się być tam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Oprócz pomocy rzeczowej i finansowej wdrażamy projekty rozwojowe, które dają możliwość pracy i rozwoju mieszkańcom Libanu.