Podsumowanie roku 2023|Podziękowania od Fundacji Fenicja!
Kolejny rok pracy za nami! Czas na podsumowanie!
2023 był trudnym rokiem dla Libanu i stawiał przed nami wiele wyzwań. Nasze działania skupiały się na pomocy jak największej liczbie osób potrzebujących oraz na wdrażaniu i kontynuacji nowych projektów.
Już na samym początku 2023 r. zorganizowaliśmy w Warszawie specjalne spotkanie – WIECZÓR Z LIBANEM, którego centralnym tematem był oczywiście Liban. Na nasze zaproszenie odpowiedział prof. Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego. Drugim prelegentem był Kazimierz Gajowy – prezes Fundacji Fenicja. Frekwencja nas pozytywnie zaskoczyła! W Stowarzyszeniu Wolnego Słowa w Warszawie zabrakło miejsc siedzących, a późniejsze rozmowy i dyskusje po głównych panelach ciągnęły się do późnych godzin nocnych.
Zaledwie kilkanaście dni później świat wstrząsnęła ogromna tragedia – trzęsienia ziemi w Aleppo. Fundacja Fenicja bez zwłoki ruszyła do pomocy. W porozumieniu z Salezjańskim Centrum Młodzieżowym pod wezwaniem św. Jerzego działającym w Aleppo podjęliśmy kroki akcji pomocowej dla poszkodowanych. Zadecydowaliśmy, że pomoc płynąca od darczyńców Fundacji Fenicja, będzie przeznaczona na zakup ropy dla generatora, aby zapewnić energie elektryczną, potrzebną nie tylko do oświetlenia, ale również do ogrzania pomieszczeń, w których przebywali poszkodowani.
Fundacja Fenicja to również cała społeczność pielgrzymów i darczyńców zgromadzonych wokół naszych działań. W marcu 2023 z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość od jednego z naszych przyjaciół pielgrzymów – Ernesta Janickiego, który zdecydował się na zorganizowanie zbiórki na rzecz potrzebujących z Libanu. Ernest, zainspirowany naszą wspólną pielgrzymką postanowił wesprzeć libańską szkołę prowadzoną przez zakonnice. Siostry prowadzą placówkę od 1974 roku i dzięki nim w Hadath Baalbek jest centrum edukacyjnym dla 1200 dzieci i młodych dorosłych pochodzących z 15 wiosek w okolicy. Ernest zaangażował w akcję całą parafię w Oxfordzie, w którym na co dzień mieszka. Pieniądze były zbierane na wiele kreatywnych sposobów – m.in. poprzez organizację mycia samochodów czy specjalny tydzień bez mundurków w zaprzyjaźnionej szkole czy sprzedaży voucherów przekazanych przez lokalnych restauratorów . Do zbiórki aktywnie włączyła się cała społeczność, łącznie z mieszkającymi w okolicy Libańczykami. W lipcu 2023, podczas uroczystego pikniku parafialnego został przekazany czek, który później w całości trafił do potrzebującej szkoły. Przekazana kwota umożliwi siostrom na poprawienie warunków nauki, pozwoli na zakupienie niezbędnych materiałów dydaktycznych i sprzętów.
W marcu 2023 jeden z bohaterów naszego cyku Polacy w Libanie – Polish in Lebanon – Dr George Arbid architekt, członek i założyciel i dyrektor Arab Center for Architecture w Bejrucie miał okazję wygłosić swój wykład w Krakowie. Dr Arbida jest autorem książki „Karol Schayer, Polak w Bejrucie”, która powstawała na podstawie obszernych badań nad spuścizną polskiego architekta działającego w Libanie – Karola Shayera.
Rok 2023 to również stałe obserwowanie rozwoju projektu CFM – Wspólny Rynek Produktów Rolnych. Libańczycy potraktowali całe przedsięwzięcie jako wielką szansę i okazję na rozwój. Pod naszą opieką przez długie miesiące uczyli się jak sprzedawać i docierać do nowych klientów, którzy będą zainteresowani ich produktami. Młodzież zaangażowana w projekt została przeszkolona z zakresu organizacji, logistyki i reklamy wydarzeń. Głównym wyzwaniem była organizacja 8 targowisk, na których byliśmy obecni, i w których organizacji uczestniczyliśmy. Aktualnie cały projekt jest już w rękach Libańczyków – wydarzenia z cyklu odbywają się regularnie, targowiska powoli wpisują się w krajobraz Libanu. To ogromny sukces – nasza Fundacja działa dwutorowo – pomagamy doraźnie najbiedniejszym poprzez przekazywanie darów rzeczowych i finansowych, ale również wdrażamy pomysły i akcje, które, w dalszej perspektywie, mają szansę przynieść realne szanse na rozwój, tworzą miejsca pracy oraz są ważnym elementem w promocji regionu.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje specjalna, lipcowa uroczystość w Himlaya, którą otworzył Patriarcha kościoła maronickiego – kard. Béchara Boutros Raï. Każda uroczystość z udziałem Patriarchy to wyjątkowe wyróżnienie podkreślające wagę i znaczenie projektu dla rozwoju Libanu. Dodatkowo, we współpracy z gminą, została wydana specjalna linia produktów, która ma być kojarzona z targami YAAB. Są to perfumy, olejek do ciała oraz mydło. Wszystko z naturalnych libańskich składników, o świeżym letnim zapachu.
4 sierpnia 2023 roku obchodziliśmy bardzo smutną rocznicę – minęły trzy lata od tragicznego wybuchu w Bejrucie. 4.08.2020 oczy całego świata zwróciły się w stronę bejruckiego portu. Podaje się, że w skutek tragedii śmierć poniosło 218 osób, 7,5 tys. osób było rannych, a 300 tys., w wyniku eksplozji, straciło swoje domy. Fundacja Fenicja im. Św. Charbela, dzięki darczyńcom pomogła setkom rodzin przywrócić ich domy do stanu użytkowności. W dzień rocznicy przypominaliśmy zrealizowany przez nas wideoklip zatytułowany „NIE ODCHODŹ BEJRUCIE” wyprodukowany w języku polskim i libańskim. Piosenka ma na celu przypomnienie całemu światu tego, co się wydarzyło i podkreślenie, że pomimo głębokich, trudnych do zagojenia ran, Bejrut będzie stale szedł w kierunku odzyskania świetności.
Kolejnym długofalowym projektem rozwojowym wdrażanym przez nas w Libanie jest Edukacyjna Zrównoważona Gospodarka Odpadami – E_SWM. W październiku 2023 zainstalowana i gotowa do użytku infrastruktura w postaci punktów odbioru odpadów segregowanych była już dostępna dla Libańczyków! Punkty rozstawialiśmy przy szkołach, uniwersytetach i szpitalach, z którymi współpracujemy. Kosze z przeznaczone na zbiórkę odpadów są umieszczane w miejscach, gdzie codziennie przechodzi dużo ludzi i gdzie prowadzimy kampanię świadomościową, ucząc Libańczyków segregacji i pokazując, jak istotny dla środowiska jest recykling. W Libanie świadomość zarządzania i segregacji odpadów jest znikoma – nasze przedsięwzięcie jest unikatowe na skalę całego kraju. To kolejny projekt, który poprawi sytuację w pogrążonym w kryzysie Libanie. Przyczyni się do poprawy środowiska i zapewni nowe miejsca pracy dla lokalnej ludności.
Pod koniec października 2023 wystosowaliśmy błagalny apel do naszych darczyńców. W wyniku napięć i zagrożenia wojną ludzie tracili prace. Wiele osób, które do tej pory współpracowały z Fundacją Fenicja m.in. przy organizacji pielgrzymek, pozostało bez środków do życia. Hotele były puste, ruch turystyczny zamarł. Hotelarze, kelnerzy, kierowcy, obsługa sprzątająca, kucharze i wszystkie inne osoby, których praca była zależna od ruchu turystycznego pozostali bez pracy. W ramach wsparcia opłacaliśmy rachunki za prąd dostarczany przez prywatne firmy, wspieraliśmy rodziny rzeczowo, zaopatrywaliśmy gospodarstwa domowe w produkty spożywcze, finansowaliśmy dzieciom edukację. Dzięki pomocy darczyńców Fundacji Fenicja udało nam się dotrzeć do setek potrzebujących.
Oprócz działań rozwojowych i pomocowych rok 2023 upłynął w Fundacji Fenicja na pracy nad projektem kulturalnym. W listopadzie 2023 mogliśmy z dumą poinformować o finale prac nad projektem Niezwykli Polacy – niezwykłe miejsca – dorobek kulturalno-intelektualny Polaków w Libanie. Projekt był współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powstał przy współpracy z Ambasadą RP w Bejrucie. W ramach prac projektowych został stworzony dokumentalno-fabularyzowany program, który ma na celu przybliżenie bliskowschodnim odbiorcom sylwetek: Juliusza Słowackiego (polskiego wieszcza), ks. Maksymiliana Ryłło (misjonarza, założyciela Collegio Asiatica), ks. Franciszka Tomasika (dyrektora liceum dla polskich wygnańców) oraz ks. Kamila Kantaka (animatora życia społeczno-kulturalnego w Libanie).
Każda z wymienionych postaci miała istotny wkład w rozwój kultury Polski i Bliskiego Wschodu. Wybór bohaterów ma na celu pokazanie polskiej kultury w jej różnorodnych formach i utrwalenie wizerunku Polski, jako państwa świadomego swojego wkładu w kulturę światową. Program, o charakterze edukacyjnym, został zrealizowany w formie wywiadów i rozmów z udziałem gości z Libanu i Polski. Ich celem była rzetelna prezentacja sylwetek bohaterów oraz ich dorobku, a dla uatrakcyjnienia formy przekazu prezentacja została dokonana z perspektywy Polaka i mieszkańca Bliskiego Wschodu.
Powstały cykl 3 audycji, w języku arabskim, został nadany w stacji radiowo telewizyjnej TV Charity. Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 12.11.2023 r. Polskojęzyczna wersja miała swoją premierę 24.11.2023 r. w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa.
Grudzień 2023 to dla nasz czas bardzo intensywnej pracy. Ruszyła III edycja akcji ,,Bożonarodzeniowa Karta Podarunkowa” dzięki, której libańskie rodziny, już kolejny rok, otrzymały potrzebne wsparcie i mogły spędzić godnie święta.
20 grudnia upłynął w Fundacji Fenicja pod znakiem kolejnych działań pomocowych:
- We współpracy z Youth of Hope – شباب الرجاء i Lebanese Food Bank, Fundacja Fenicja dotarła do 20 potrzebujących rodzin z paczkami żywnościowymi na święta Bożego Narodzenia.
- Przekazaliśmy paczki z lekami do ambulatorium w miejscowości Mastita, które świadczy darmowe usługi medyczne członkom ubogich rodzin
Tuż przed Wigilią polska mąka dotarła do Libanu. Razem z Youth of Hope zadbaliśmy o jej dystrybucję do libańskich domów.
Przez cały 2023 rok konturowaliśmy też projekt radiowy Studio Bejrut na antenie Radia Wnet. Cotygodniowe audycie Kazimierza Gajowego przybliżały słuchaczom sytuację gospodarczą i społeczną w Libanie. Rozmawialiśmy i apelowaliśmy o pomoc dla Libańczyków. Fundacja Fenicja jest gwarantem rzetelnych informacji z Libanu, przekazywanych zawsze z pierwszej ręki.
Lista osób i organizacji, którym należą się podziękowania za współpracę i pomoc Fundacji Fenicja jest bardzo długa!
Dziękujemy naszemu libańskiemu partnerowi Youth Of Hope. Niezmiernie cieszymy się, że razem prowadzimy tak wiele akcji pomocowych.
Dziękujemy Patriarchal Center For Human Development And Empowerment i Integral Development Foundation za kontynuację współpracy przy CFM. Dziękujemy również naszemu nowemu partnerowi – Recycler Donation, z którym realizujemy projekt z E_SWM.
Dziękujemy Radiu Wnet za udostępnianie platformy, która pozwala na informowanie o sytuacji w Libanie i naszych akcjach pomocowych.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla Libanu. Naszym gościom na antenie Studia Bejrut, Fundacji Przyjaciel Misji z Warszawy, Fundacji Redemptoris Missio, wszystkim żołnierzom, którzy dostarczali nam transporty pomocy humanitarnej. Dziękujemy ambasadom – Ambasadzie Polski w Libanie oraz Ambasadzie Libanu w Polsce. Dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie naszego projektu kulturalnego.
Dziękujemy Pielgrzymom, którzy poznawali z nami Liban jednocześnie oferując od siebie ogromną pomoc.
A przede wszystkim dziękujemy naszym Darczyńcom. Rok 2023 był dla nasz ogromnym wyzwaniem, z którym nie dalibyśmy sobie rady bez Was! Chęć pomocy, otwartość na nasze apele i wielka pomoc, która od Was płynie nie przestaje nas zaskakiwać! Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że jesteście z nami – wspieracie i śledzicie nasze działania!
Dziękujemy!
Fundacja Fenicja od lat prowadzi akcje pomocowe na terenie Libanu. Nasze działania humanitarne nakierunkowane są na najbardziej potrzebujących. Pomagamy libańskim rodzinom, dzieciom, osobom starszym i schorowanym. Staramy się być tam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Oprócz pomocy rzeczowej i finansowej wdrażamy projekty rozwojowe, które dają możliwość pracy i rozwoju mieszkańcom Libanu.