Podsumowanie roku 2022|Podziękowania od Fundacji Fenicja!

Rok pracy za nami! Czas na podsumowania!
2022 był kolejnym, bardzo trudnym rokiem dla Libanu. Kryzys gospodarczy nadal trwa, Libańczycy mają ogromne problemy z pracą, dostępem do leków czy brakiem środków czystości. Musieliśmy zmierzyć się z wieloma wyzwaniami i, z pomocą naszych Darczyńców, ruszyć z pomocą.

W 2022 r. szczególną opieką otoczyliśmy hospicjum w Bhannes pod przewodnictwem polskiej Siostry Szarytki – Krystyny Zawadzkiej. Do hospicjum trafiły leki, środki higieniczne i środki czystości. Dzięki Darczyńcom Hospicjum zostało wyposażone w sześć wózków do kąpieli niepełnosprawnych, kuchenkę mikrofalową oraz podgrzewacz do posiłków dla chorych. Oprócz tego zakupiono materiał na 50 prześcieradeł, 50 poduszek oraz na 35 nakryć łóżek. Do hospicjum trafiły 320 sztuki pampersów, 50 ręczników do kąpieli, dwa telewizory przeznaczone dla osób tylko lezących, leki oraz drobne wyposażenie tj. sztućce. Gdy hospicjum w Bhannes zostało odpowiednio wyposażone siostra Krystyna udała się ze swoją misją w kolejne miejsce – Zouk Mikael. Tam rozpoczęła pracę w przychodni dla najbiedniejszych Libańczyków.
W tym miejscu składamy ogromne podziękowania dla Pielgrzymów, którzy przekazywali środki pomocowe nie tylko poprzez Fundację Fenicja, ale również przywozili je indywidualnie.
Cały czas pozostajemy w ścisłym kontakcie z Siostrą i potrzebami ubogich pacjentów ośrodka.

Ten rok był dla nas również kluczowy ze względu nad prace związane z projektami. Konturowaliśmy CFM – Wspólny Rynek Produktów Rolnych poprzez realizację założeń II modułu projektu. Celem projektu było wsparcie małych i średnich rolników oraz producentów rolnych poprzez danie im dostępu do rynku sprzedaży bezpośredniej.
W 2022r. w ramach CFM odbyło się 8 pilotażowych wydarzeń, nad którymi pieczę trzymała Fundacja Fenicja.

Nasze targowiska zorganizowaliśmy w różnych częściach Libanu:

  • Raifoun
  • Batroun
  • Hadath El Jebbe (Dimane)
  • Ehden
  • Zahle
  • Jbeil
  • Qornet Chehwan
  • Deir El Qamar

Podczas wydarzeń odwiedziło nas prawie 20 tys. osób. Dzięki targowiskom libańscy rolnicy i mali przedsiębiorcy sprzedali swój towar za łączną sumę 35 136 USD. Dla kraju ogarniętego ogromnym kryzysem gospodarczym jest wielkim sukcesem i poważnym źródłem dochodu.

Każde targowisko było okazją do zakupu ekologicznej żywności, promocji lokalnych producentów, a także wydarzeniem kulturalnym skierowanym do dorosłych i dzieci. Możemy się pochwalić, że projekt spotkał się z bardzo dobrym odbiorem w Libanie, zarówno wśród osób uczestniczących w organizacji, jak i odwiedzających.

Pod koniec 2022 r. odbyło się jedno dodatkowe targowisko – specjalna edycja świąteczna w Daychounieh.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez naszych libańskich partnerów: Youth of Hope (partner główny) oraz Patriarchal Center For Human Development And Empowerment i Integral Development Foundation. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Oczywiście w 2022 r. nie pozostaliśmy obojętni na potrzeby w związku z wojna na Ukrainie. Aktywnie włączyliśmy się w pomaganie libańskim uchodźcom z Ukrainy. Fundacja Fenicja im. św. Charbela była w stałym kontakcie z Ambasadą Libanu i pomagała w organizacji ewakuacji młodych Libańczyków do kraju. Dzięki Państwa bezinteresownej pomocy byliśmy w stanie zapewnić im dach nad głową oraz opiekę w czasie oczekiwania w Polsce na samolot do Libanu.

W 2022 r. trafiły też do nas ogromne ilości darów pomocowych. Do Bejrutu przyleciał samolot wojskowy Herkules z transportem środków stanowiących pomoc humanitarną dla Libanu. Otrzymaliśmy ok. 2 ton ręczników higienicznych, które podarowała nam Fundacja Przyjaciel Misji z Warszawy. Wcześniej odbył się  transport, w którym dostaliśmy ponad 2 tony środków czystości tj. mydło, papier, płyny dezynfekujące.

Materiały trafiły do naszego Centrum Pomocy Humanitarnej w Byblos. Środki pomocowe dystrybuowaliśmy razem z naszym partnerem Youth Of Hope.

W październiku 2022 r. mieliśmy zaszczyt poinformować, że Fundacja Fenicja wygrała konkurs „Polska pomoc rozwojowa 2022”, dzięki któremu wdrażamy kolejny projekt rozwojowy w Libanie.

Nasza nowa inicjatywa to „Edukacyjna Zrównoważona Gospodarka Odpadami” (ANG. EDUCATIONAL SUSTAINABLE WASTE MANAGEMENT, w skrócie E_SWM). Projekt zakłada kilkuetapowe wdrożenie rozwiązań z zakresu segregacji, sortowania, odbierania i przetwarzania odpadów. Będziemy prowadzić szereg działań związanych z ochroną środowiska i zarządzania odpadami.

Nasi partnerzy to Youth Of Hope oraz Recycler Donation. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Pod koniec roku ruszyła II edycja akcji ,,Bożonarodzeniowa Karta Podarunkowa”. I znowu nasi Darczyńcy nie zawiedli. Ufundowaliśmy ponad 300 kart podarunkowych dzięki, którym libańskie rodziny mogły spędzić godnie święta.


Lista osób i organizacji, którym należą się podziękowania za współpracę i pomoc Fundacji Fenicja jest bardzo długa!

Dziękujemy naszemu libańskiemu partnerowi Youth Of Hope – bez Was nie moglibyśmy robić tego, co robimy. Niezmiernie cieszymy się, że razem możemy pracować nad nowym projektem!
Dziękujemy Patriarchal Center For Human Development And Empowerment i Integral Development Foundation za wspaniałą współpracę przy CFM. Dziękujemy również naszemu nowemu partnerowi – Recycler Donation, przed nami wiele wyzwań związanych z E_SWM, cieszymy się, na nadchodzące miesiące współpracy!

Dziękujemy Radiu Wnet za udostępnianie platformy, która pozwala na informowanie o sytuacji w Libanie i naszych akcjach pomocowych.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla Libanu. Naszym gościom na antenie Studia Bejrut, Fundacji Przyjaciel Misji z Warszawy, Fundacji Redemptoris Missio, wszystkim żołnierzom, którzy dostarczali nam transporty pomocy humanitarnej. Dziękujemy ambasadom – Ambasadzie Polski w Libanie oraz Ambasadzie Libanu w Polsce – za współpracę w akcjach pomocowych oraz za zaproszenia do uczestnictwa w wydarzeniach integrujących Polskę i Liban. Dziękujemy ekipie TVP INFO, która nakręciła reportaż o Libanie w dwa lata po tragicznej eksplozji w porcie oraz relację z inauguracji naszego projektu CFM.  Dziękujemy Pielgrzymom, którzy poznawali z nami Liban jednocześnie oferując od siebie ogromną pomoc.

A przede wszystkim dziękujemy naszym Darczyńcom. Bez Was nie moglibyśmy dokonać tego wszystkiego. Jesteśmy niezwykle podbudowani otwartością waszych serc, bezinteresowną pomocą i wsparciem, które, już kolejny rok, płynie od was do Libanu!

Dziękujemy!



Fundacja Fenicja od lat prowadzi akcje pomocowe na terenie Libanu. Nasze działania humanitarne nakierunkowane są na najbardziej potrzebujących. Pomagamy libańskim rodzinom, dzieciom, osobom starszym i schorowanym. Staramy się być tam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Oprócz pomocy rzeczowej i finansowej wdrażamy projekty rozwojowe, które dają możliwość pracy i rozwoju mieszkańcom Libanu.