Liban w chaosie

Prezes Fundacji Fenicja Kazimierz Gajowy 13 marca 2021 r. był gościem Michała Żakowskiego z radiowej Trójki. W wywiadzie udzielonym dla programu „Świat i ludzie” ocenił obecną sytuację w Libanie. Po tragicznym wybuchu w bejruckim porcie w dniu 4.08.2020 r. Libańczycy mieli ogromną nadzieję, że sumienia rządzących zostaną poruszone i wreszcie nastąpi odnowa pogrążonego już wcześniej w kryzysie kraju. Niestety, nic takiego się nie stało. Politycy nie wykazują żadnej inicjatywy wprowadzania reform prospołecznych. Obecni decydenci w Libanie, którzy kiedyś prowadzili bratobójczą walkę, a następnie porzuciwszy karabiny zajęli intratne stanowiska, utrwalają skostniały i nie przystający do realiów system polityczny. Tymczasem sytuacja gospodarcza i finansowa kraju jest tragiczna. Oficjalny kurs dolara wynoszący 1.500 lir jest absolutną fikcją. Kurs czarnorynkowy osiągnął 12.000 lir, zarobki Libańczyków w ciągu roku obniżyły się dramatycznie ze średniej pensji 1.000$ do poniżej 100$ za miesiąc pracy. W kraju brakuje pieniędzy, ludzie nie mogą wyciągnąć swoich oszczędności z banku, w sklepach trwa walka o podstawowe produkty żywnościowe. Społeczeństwo doprowadzone do rozpaczy protestuje na ulicach. Jedyną nadzieją jawi się Patriarcha Maronicki, który skupia wokół siebie zwolenników reform i naprawy społecznej, przy tym dzięki swemu niezwykłemu autorytetowi jest w stanie jednoczyć chrześcijan i muzułmanów, a także prowadzić odpowiednie działania na arenie międzynarodowej, mające na celu pomoc Libanowi.

Prezes Fundacji Fenicji ocenia sytuację w Libanie szerzej, jako działanie pewnych sił politycznych, które nie chcą wcale zmian w kraju. Wskazuje tu na Hezbollah, który ma ambicję zawładnięci całym Libanem, co dla obecnych tam katolików maronickich będzie oznaczało konieczność ucieczki i być może koniec chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Hezbollah to szyickie ugrupowanie, które powstało w 1981 r. na osobistą prośbę ajatollaha Chomeiniego i które w akcie założycielskim ma zapisane jako cel, uczynienie z Libanu szyickiej republiki islamu na wzór Republiki Iranu.

Posłuchaj całości wywiadu z Kazimierzem Gajowym o bardzo ważnych kwestiach w polityce i gospodarce Libanu

Wywiad z Kazimierzem Gajowym o kwestiach w polityce i gospodarce Libanu

Protesty w Byblos – zobacz film:

Protesty w Byblos ulica Spinney marzec 2021