Kolejny transport pomocy dla Libanu

12 czerwca 2021 r. z wrocławskiego lotniska wystartował jeden z największych samolotów transportowych świata – Antonow. Na pokładzie było, m.in. 6 ton darów z Polski, stanowiących kolejną zorganizowaną przez Fundację Fenicja wysyłkę pomocy humanitarnej dla rodzin libańskich. W styczniu wysłaliśmy do bejruckiego portu 15 ton środków czystości, które dotarły tam drogą morską. W kwietniu, na pokładzie polskiego samolotu wojskowego Hercules, wysłaliśmy 3 tony pełnotłustego mleka w proszku.

Ideą i misją Fundacji jest, by pomagać szybko i mądrze. Pomagamy więc nie tylko cierpiącym na skutek kryzysu rodzinom w Libanie, ale także polskim producentom, zakupując ich produkty. Jest to więc pomoc dwojakiego rodzaju. Tym razem w naszą akcję pomocową były włączone także inne instytucje, jak polskie ministerstwa i agencje rządowe. Oczywiście również Wojsko Polskie, które towary przetransportowało i nasz patron medialny Radio Wnet.

Dzięki zgodzie polskiego rządu Fundacja Fenicja uzyskała dla Libanu zwolnienie z rezerw zasobów mleka w proszku i oleju rzepakowego. Dzięki perfekcyjnym działaniom Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakłady Mlekovita i Kruszwica odpowiednio produkty te przygotowały. W błyskawicznym tempie na taśmach produkcyjnych ruszyło więc paczkowanie mleka w proszku w opakowania 0,5 kg, gdyż w rządowych rezerwach materiałowych mleko jest pakowane w workach po 25 kg, a to stwarzałoby wielki problem przy jego rozdawaniu potrzebującym rodzinom libańskim. Podobnie było z olejem, ale w efekcie profesjonalnych działań do Libanu poleciał najwyższej jakości polski olej Kujawski w 1 litrowych butelkach.

Za tak wielkie zaangażowanie pracowników RARS i wspaniałą koordynację pracy ze strony kierownictwa, należą się słowa wielkiego uznania i serdeczne podziękowania.

Dowództwo Operacyjne Polskich Sił Lotniczych zagwarantowało Fundacji Fenicja możliwość umieszczenia w samolocie Antonow 5-6 ton ładunku, dlatego dokupiliśmy ze środków zebranych od Darczyńców ponad tonę konserw mięsnych. Libańczycy otrzymali 4 500 puszek doskonałego „gulaszu angielskiego” i „golonki” z Zakładów Mięsnych Sokołów w Jarosławiu.

Na końcu nasze wojsko na lotnisku we Wrocławiu wspaniale to wszystko spakowało do samolotu i dostarczyło do Libanu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.
Przekazywać dary i realizować całą działalność możemy dzięki ofiarności naszych Darczyńców. Zawsze pozostajemy Waszymi dłużnikami. Dziękujemy Wam, że możemy prowadzić naszą misję i pomagać Libanowi, który teraz znajduje się w szczególnie trudnym okresie.

Pomoc prowadzona przez Fundację Fenicja może być skuteczna tylko dzięki właściwemu rozpoznaniu sytuacji na miejscu w Libanie i posiadanej wiedzę o aktualnych zdarzeniach, a także dzięki współpracy z libańskimi organizacjami, jak nasz partner Youth Of Hope, który pomaga nam w dystrybucji produktów do najbardziej potrzebujących.