Druga rocznica wybuchu w Libanie

4 sierpnia 2020 roku, w skutek wybuchu w bejruckim porcie, zginęło setki osób, a tysiące zostało rannych. Nastąpiło również pogłębienie kryzysu gospodarczo-ekonomicznego z którym Liban nadal walczy.

Fundacja Fenicja była z pomocą na miejscu od samego początku tragedii. Po dwóch latach nadal niesiemy pomoc ofiarom, ich rodzinom – wszystkim, którzy ucierpieli podczas wybuchu.

W Bejrucie zawaliły się budynki, z domów wypadły okna, wszędzie był gruz i szkło – część miasta, w krótkiej chwili, przeistoczyła się w ruinę. Pomoc musiała być szybka i natychmiastowa – lista potrzeb była ogromna.

Co robiliśmy?

✅ zapewniliśmy poszkodowanym wsparcie finansowe,

✅ przekazywaliśmy żywność,

✅ dokonaliśmy najpilniejszych remontów, aby zabezpieczyć domy przed nadchodzącym sezonem deszczowym,

✅ przywrócono do stanu użytkowania: 9 mieszkań, 3 miejsca pracy (piekarnię, restaurację oraz studio muzyczne), dom opieki dla osób starszych oraz dom dziecka.

Zawarto porozumienie z libańskim stowarzyszeniem Youth Of Hope i dzięki temu Fundacja Fenicja dysponowała na miejscu bazą ponad 800 wolontariuszy!

Czy nasze działania były pomocne? Tak! Włożyliśmy wszystkie siły aby jak największa liczba poszkodowanych otrzymała wsparcie.

Czy Liban poradził sobie ze skutkami katastrofy? Niestety nie. Skutki wybuchu są nadal widoczne, kryzys gospodarczy jest ogromny. Brakuje chleba, mleka, podstawowych produktów codziennego użytku. Fundacja Fenicja kontynuuje swoją misję pomagając dalej. Cały czas jesteśmy na miejscu, gromadzimy fundusze i dary. Na bieżąco przekazujemy pomoc humanitarną.

W pierwszą rocznicę wybuchu zrealizowaliśmy wideoklip „NIE ODCHODŹ BEJRUCIE”, który przypomina o tym tragicznym wydarzeniu. Wierzymy, że pomimo głębokich i trudnych do zagojenia ran Bejrut będzie stale szedł w kierunku odzyskania świetności.